امسال حال تالاب ها خوب است ، عمده تالاب های کویری آبگیری شدند

به گزارش همه جا طنز و خنده، مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط با اشاره به اینکه شرایط تالاب های کویری در اثر بارندگی های امسال مناسب است، گفت: علیرغم این شرایط همچنان تالاب گاوخونی آبگیری مناسبی نشده است.

امسال حال تالاب ها خوب است ، عمده تالاب های کویری آبگیری شدند

به گزارش همه جا طنز و خنده به نقل از مهر، مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست گفت: در اثر بارندگی های مناسب، تقریباً تمامی تالاب های کشور آبگیری شده اند و امسال، سال خوبی برای حیات تالاب های ایران است.

وی گفت: 70 درصد تالاب بختگان پرآب شده که این شرایط برای یک تالاب کویری بسیار مطلوب است.

  • شکل گیری آبگیرهای 100 هکتاری در دل کویرهای خشک

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست علاوه بر آبگیری بختگان، به شکل گیری آبگیرهای 50 تا 100 هزار هکتاری در دل کویرهای نیمه شمالی و جنوبی کشور خبر داد و گفت: هرچند امسال دریاچه ارومیه شرایط مناسبی پیدا کرده است اما از آنجایی که دریاچه ارومیه در منطقه کوهستانی پرباران واقع شده است، بهبود شرایط آن دور از انتظار نبود.

باقرزاده کریمی ادامه داد: آنچه باعث خرسندی ما شده است آبگیری تالاب های کویری همچون مهارلو، جازموریان، دریاچه نمک و حوض سلطان در دل کویر است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست با بیان اینکه همچنان شرایط تالاب گاوخونی با آبگیری حدوداً 40 درصدی مناسب نیست، ابراز داشت: با وجود بارندگی های مناسب، به دلیل برداشت هایی که از زاینده رود صورت می گیرد آب به میزان لازم به این تالاب سرازیر نمی شود.

باقرزاده کریمی با اشاره به اینکه تالاب هامون امسال مرطوب (در اصطلاح محلی ها دشتمال) شده است، گفت: بارندگی های مناسب باعث آبگیری این تالاب ارزشمند مرزی شده اما جریان آب در آن کم عمق است.

  • مذاکره جدیدی برای تأمین حقابه هامون صورت نگرفته است

وی با تاکید بر اینکه شرایط هامون به طور کلی وابسته به جریان آبی رودخانه هیرمند است، گفت: با تخلیه رسوبات و اتصال انهار به تالاب آب های حاصل از بارندگی به تالاب وارد شدند اما آبگیری کامل این تالاب بستگی به سیاست های افغانستان دارد.

وی افزود: به همین دلیل با جدیت مباحث دیپلماسی آب را در این حوضه فعال نگه داشته ایم. اما برای تخصیص حقابه هامون مذاکره جدیدی انجام نگرفته است.

منبع: همشهری آنلاین

به "امسال حال تالاب ها خوب است ، عمده تالاب های کویری آبگیری شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امسال حال تالاب ها خوب است ، عمده تالاب های کویری آبگیری شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید