آشنایی با جاذبه های گردشگری ترکیه

به گزارش همه جا طنز و خنده، جاذبه های گردشگری ترکیه در میان مردم جهان زبانزد می باشند. ترکیه ترکیبی از دو فرهنگ آسیا و اروپا را در خود دارد که یگانه بودنش را ثابت می نماید.

آشنایی با جاذبه های گردشگری ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه می تواند هر مسافری را به سوی خود جلب کند. در این کشور مساجد، کاخ ها، موزه ها، بازار تاریخی و کلیساهای فراوانی برای گردشگران مذهبی و تاریخی وجود دارد، از سوی دیگر چشمه ها، آبشارها، کوه ها، سواحل دریایی و غارهای متعدد باعث جذب طبیعت گردان از هر گوشه و کنار جهان به خود شده است. بهترین زمان مسافرت برای دیدن این کشور زیبا بهار و تابستان می باشد ولی برخی از جهانگرد ها معتقدند تمام سال مناسب برای دیدن ترکیه است. در این مطلب ما نگاهی به ده جاذبه گردشگری ترکیه انداخته ایم، بنابراین برای آشنایی بیشتر با جاذبه های این کشور همراه ما باشید.

کوه نمرود

کوه نمرود، یکی از مقاصد تاریخی در ترکیه است. این کوه، در 40 کیلومتری شمال کاهتا Kahta نزدیک آدیلیامان Adıyaman واقع شده است. این کوه نشان دهنده تمدنی از امپراطوری کومانژ است و در ارتفاع 50 متری این کوه، مجسمه هایی غول پیکر به شکل چهره انسان می بینیم. البته اشکالی به شکل حیوانات هم می بینیم. مجسمه هایی که در این کوه ها وجود دارد نمادی از شخصیت هایی مانند آپولو، فورتونا، زئوس، هراکلس، و آنتیوخوس هستند. در اصل می گویند آنتیوخوس این مجسمه ها را برای محافظت از مقبره اش در این مکان ساخته است.

آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر آسپندوس ترکیه از مرکزهای حفاظت شده تئاترهای باستانی عهد باستان می باشد. آمفی تئاتر آسپندوس ترکیه در سال 155 بعد از میلاد و در زمان پادشاهی امپراتور رومی، مارکوس اورلیوس ساخته شده است و ظرفیت تماشگران آمفی تئاتر آن 15000 تا 20000 نفر می باشد. زیرا بعدها از این آمفی تئاتر به عنوان کاروانسرا مورد استفاده می شده است وهمیشه بازسازی و مراقبت شده است. در نتیجه آمفی تئاتر آسپندوس بدون از دست دادن ویژگی هایش، تا به الان پا برجا مانده است. این شهر در 40 کیلومتری آنتالیا و در 8 کیلومتری شهر سریک واقع شده است و با تئاترباستانی خود یکی از جاذبه های تاریخی آنتالیا در تور ارزان ترکیه می باشد.آسپندوس یکی از ثروتمندترین شهرهای زمان خود بوده است که توسط رومی ها 200 سال بعد از میلاد ساخته شده است.سالن تئاتر 200 ساله آسپندوس یکی از تحسین برانگیزترین سالن های تئاتر در جهانست که به خوبی حفظ شده است و یکی از آمفی تئاترهای روباز جهان محسوب می گردد.در ترکیه به جامانده هایی ازساختمانهای رومی در این محل دیده می گردد، زمانی این مکان مهمترین مرکز تجاری شهر به شمار میرفته که به پرورش بهترین اسبهای جهان شهرت داشته است.

پاموکاله

پاموکاله که در زبان ترکی به معنای قلعه پنبه ای است، منطقه ای طبیعی در ایالت دنیزلی در جنوب غربی ترکیه است. در این منطقه چشمه های آب گرم طبیعی وجود دارند و آب جاری پس از عبور، از خود کربنات به جا می گذارد. پاموکاله در منطقه دریای اژه و در رودخانه مندرسواقع شده است و در بیشتر فصل های سال آب وهوایی معتدل دارد. شهر باستانی هیراپولیس که تحت تاثیر فرهنگ و نفوذ امپراطوری روم شرقی بوده، بر بالای قلعه سفیدی با ارتفاعی نزدیک به 2700 متر و عرضی در حدود 600 متر قرار گرفته بود و از تپه های شهر دنیزیلی در فاصله 20 کیلومتری اش نیز قابل مشاهده بود.

مسجد آبی

مسجد سلطان احمد که در زبان ترکیSultanahmet Camii) ) نام دارد، مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده و یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد به علت وجود کاشی های آبی رنگ در طراحی داخلی به مسجد آبی شهرت دارد. این مسجد طی سال های 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند و وی نیز در همین مسجد دفن شده است. این مسجد در قدیمی ترین بخش استانبول واقع شده که این منطقه در قبل از سالهای 1453 میلادی مرکز قسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب می شده است.

کتابخانه سلسوس

از شهر افسوس که یکی از زیباترین و محبوب ترین و دیدنی ترین جاذبه های ساحل غربی ترکیه است جز ویرانه ای چیزی نمانده است و در عین حال باز هم بسیاری از افراد از آن هر ساله دیدن می نمایند. معبد آرتمیس در این شهر بود و یکی از عجایب هفتگانه جهان. این معبد در سال 401 بعد از میلاد تخریب شد. اما هنوز هم کتابخانه و سالن تئاتر آن هنوز هم که هنوز است قابل بازدید و مشاهده است. این کتاب خانه که 12 هزار تومار در آن موقع در آن نگهداری می شد ساخته و پرداخته 125 سال بعد میلاد بود. مقبره سلسوس فرماندار آسیا نیز در آن جا بود.

ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه که در منطقه سلطان احمد (مرکز شهر) استانبول قرار گرفته است، با قبه ها و مناره های بلندش، در تمام روزهای سال گردشگران و جهانگردها را به خود جذب می نماید. ایاصوفیه که 1500 سال پیش به عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس ساخته شد و کلیسای هاجیا صوفیا نام گرفت، 900 سال بعد، با فتح استانبول توسط نیروهای عثمانی، به دستور پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل شد. اما این سرانجام کار نبود و با روی کار آمدن آتاتورک در ترکیه و اعلام رسمیت کشور جمهوری ترکیه به جای امپراتوری عثمانی، مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

بازار بزرگ استانبول

یکی از جاذبه های مهم این شهر بازار بزرگ استانبول می باشد که نام دیگر این بازار به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده است.این بازار به عنوان یکی از مرکز خرید های سرپوشیده شناخته شده در یک مایلی غرب سلطان احمد است و محصولاتی نظیر فروش فرش وقالی و پوشاک و کارهای دستی و هنری و شطرنجی،رستوران ها،کافه ها و مساجد زیادی در این بازار دیده می گردد. بازار سنتی کاپالی چارشی که دومین مرکز خرید مهم ترکیه و قدیمی ترین بازار سنتی ترکیه میباشد تماما سرپوشده می باشد از لحاظ معماری در نوع خود بی نظیر است. این بازار همانند یک حلزون بزرگ با حدود 58 خیابان و بیش از 6111 مغازه قدیمی ترین و یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان است که در مرکز استانبول واقع شده است . این بازار سرپوشیده در طی زمان بزرگ و بزرگتر شده است.

کاپادوکیه

کاپادوکیه Kapadoukia یا با نام قدیمی و پارسی کَتپَتوکه یا کاپادوسیه در پارسی باستان : Katpatuka و Cappadocia به معنای سرزمین اسبهای زیبا است، بخش باستانی و پهناوری است که امروز در ترکیه مرکزی قرار گرفته و به دلیل ارزش های تاریخی و باستانی، جهانگردی ترین بخش استان نوشهیر؛ ترکیه کنونی را در بر می گیرد. بازمانده های آتشفشانی منظره عجیب و شگفت آوری به وجود آورده که جاذبه های طبیعی این شهر بشمار میرود، این محوطۀ باستانی از سال 1985 از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت شده است.

شهر افسانه ای اسب تروی

شهر تروا به انگلیسی Troy، قبلاً شهری افسانه ای شناخته می شد. اما بعد از کشف خرابه های آن در سال 1870، در تپه حصارلیغ آناتولی واقع در شمال شرقی ترکیه، جنوب غربی داردانل و در نزدیکی ساحل دریا، واقعیت آن اثبات شد. به این ترتیب تروا شهری است که هم ریشه در واقعیت دارد و هم افسانه های زیادی حول آن شکل گرفته. این شهر در ایلیاد یکی از کتاب های شعر متعلق به هومر، توصیف شده است.

قلعه روملی حصار

قلعه روملی حصار یا قلعه بوازکِسِن در منطقه ساری یِر استانبول، بر تپه ای در بخش اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته است. پیش از ساخت پل فاتح سلطان محمد، این قلعه بزرگ برجسته ترین جاذبه این بخش از تنگه بسفر به شمار می رفت. این بنا در سال 1425 به دستور محمد فاتح در باریک ترین نقطه تنگه ساخته شده است. روملی حصار به همراه آنادولو حصار Anadoluhisarı، قلعه آناتولی، قلعه ای که در طی دو سال در سمت دیگر تنگه ساخته شده بود، عثمانی ها را قادر به کنترل ترافیک آبی ساخته و با محروم ساختن شهر از تامین آذوقه به وسیله دریا، به عثمانی ها در فتح قسطنطنیه یاری بزرگی کردند. به نقل از افسانه ها، جهت سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت روملی حصار، سلطان محمد مسئولیت هر کدام از سه برج اصلی قلعه را به هر یک از سه وزیرش سپرد. اگر هر یک از وزیر ها طبق برنامه زمانی فشرده چهار ماهه پیروز به تکمیل ساخت برجشان نمی شدند، بهای این شکست را با جانشان می دادند. نیازی به ذکر نیست که قلعه به موقع آماده شد و استفاده مفید نظامی از آن کمتر از یک سال طول کشید.

کلام آخر

جاذبه های گردشگری ترکیه بسیار متنوع هستند، در نتیجه برای دیدن کامل این جاذبه ها باید چندین بار به این منطقه سفر کرد. از لحاظ فرهنگی، ترکیه شباهت بسیار زیادی به ایران و مردمان ما دارد. از این رو در سفر به ترکیه متوجه نزدیکی بسیار زیاد به مردم و این آب و بوم خواهید شد. بهتر است قبل از سفر به ترکیه حتما دوربین عکاسی خود را کنترل و آنالیز کنید وغذاهای خوشمزه این کشور را از دست ندهید.

گردآوری: مجله اینترنتی همه جا طنز و خنده

منبع: ستاره

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید