تجارت چمدانی، زمینه اشتغال زایی

به گزارش همه جا طنز و خنده، در هیچ جایی از قوانین و مقررات کشور ما، موضوعی با عنوان تجارت چمدانی وجود ندارد و دیده نمی گردد؛ بلکه این اصطلاحی است که بر پایه مقررات گمرکی به عنوان کالاهای همراه مسافر وجود داشته و با این اصطلاح رایج شده است.

تجارت چمدانی، زمینه اشتغال زایی

به گزارش گروه مالی همه جا طنز و خنده، احتمالا خیلی از ما بارها عبارت تجارت چمدانی را شنیده ایم. تجارتی که ریشه آن را باید در چمدان های مسافرتی دانست که مسافران کشورهای مختلف هنگام تردد از مرزهای یکدیگر از کشوری به کشور دیگر وارد می نمایند. اگرچه ممکن است هدف این چمدان ها با یکدیگر متفاوت باشد، اما اصل این کار را در هر حجم و میزانی تجارت چمدانی گویند. علاوه بر انجام واردات و صادرات توسط مسافران، این تجارت گاهی به وسیله بازارچه های مرزی در کشورهای همسایه نیز صورت می گیرد. به عبارت ساده تر، تجارت چمدانی به این معناست مسافری که قصد سفر به خارج از کشور را دارد یا هنگام خروج از کشور مقادیری ازکالاهای ایرانی را با خود به کشور مقصد برده یا هنگام ورود به کشور مقادیری از کالاهای خریداری شده در آن کشور را بدون پرداخت عوارض و گمرکی وارد کشور کند. کالاهایی که مسافر یا برای مصرف شخصی خود خریده یا میخواهد در زمان مناسب آنها را بفروشد و سودی از این راه به دست آورد. حالا در خبرها از تجارت نزدیک به 250 میلیون دلاری از این طریق در سال 98 می گویند. عددی که اصلا کم نیست.

در هیچ جایی از قوانین و مقررات کشور ما، موضوعی با عنوان تجارت چمدانی وجود ندارد و دیده نمی گردد؛ بلکه این اصطلاحی است که بر پایه مقررات گمرکی به عنوان کالاهای همراه مسافر وجود داشته و با این اصطلاح رایج شده است.

البته چند سالی است با توجه به افزایش هزینه سفرهای خارجی و حذف ارز دولتی برای مسافرانی که قصد سفر دارند سفرهای پی درپی بعضی که تجارت چمدانی را شغلی برای خود انتخاب نموده بودند، به حداقل ممکن رسیده است. با این حال همچنان هستند مسافرانی که تمام یا بخشی از هزینه های سفر خود را با انجام این تجارت جبران می نمایند.

تبادل کالا میان دو کشور یا منطقه جغرافیایی خارج از قاعده های وارداتی و صادراتی میان کشورها، تجارتی با عنوان تجارت چمدانی را شکل داده است. تجارتی که ریشه های آن را یا باید در نبود آن کالا در یک منطقه جغرافیایی یا اختلاف قیمتی آن کالا در این دو منطقه دانست.

اگرچه این نوع تجارت را باید نوعی تجارت زیرزمینی یا غیرقانونی دانست، اما به واسطه حجم اندکش در مجموع تجارت کشور هرگز مورد توجه جدی دولتمردان و کارشناسان مالی نبوده است. با این حال باید پذیرفت این نوع تجارت نقش پررنگی در اقتصاد معیشت بخش قابل توجهی از مرزنشینان ایرانی دارد.

براساس آمار گمرک ایران، میزان صادرات چمدانی کشور در سال1390 حدود 63میلیون دلار بوده است. رقمی که با توجه به مجموع تجارت خارجی ایران در آن سال سهمی معادل 19/0درصد از ارزش کل صادرات کشور را شامل می شده است. این آمار در سال1391 در هر روز به طور متوسط به 218هزار دلار کالا رسیده است، یعنی در این سال مجموع تجارت چمدانی کشور چیزی حدود 80میلیون دلار بوده است؛ موضوعی که با توجه به مجموع تجارت خارجی کشور در آن سال نشان دهنده سهم 27/0درصدی از ارزش کل صادرات کشور است. موضوعی که البته در سال های اخیر با رشد نسبتا قابل توجهی همراه بوده و بر اساس آخرین آمار به چیزی حدود 250میلیون دلار رسیده است.

مهرداد جمال ارونقی در خصوص حجم تجارت چمدانی با کشورهای مشترک المنافع CIS می گوید: در کنار مبادلات تجاری ایران با کشورهای عضو CIS، تجارت محدود و کوچک دیگری نیز در گمرکات مرزی مستقر در شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور به وسیله مرزنشینان این مناطق با مرزنشینان ساکن کشورهای فوق صورت می گیرد که محدود به اقلام کالایی خاصی بوده و به آن تجارت چمدانی گفته می گردد.

معاون امور فنی گمرک ایران با اشاره به گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات فراداده های گمرک گفت: در سال1398، حدود 222میلیون یورو معادل 246میلیون دلار و در هر روز به طور متوسط 675هزار دلار کالا به وسیله تجارت چمدانی از گمرکات مرزی به کشورهای CIS ارسال شده است.

ارونقی در خصوص بیشترین حجم تجارت چمدانی در گمرکات گفت: سال1398، گمرک بیله سوار با اختصاص 84میلیون دلار با 29/34درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه اول، گمرک آستارا با اختصاص 72میلیون دلار با 42/29درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه دوم، گمرک سرخس با اختصاص 21میلیون دلار یا 8/40درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

مرزنشینان و بازارچه های مرزی

اگرچه تجارت چمدانی به دلیل حجم کوچک این نوع صادرات برای بسیاری از مسؤولان و کارشناسان مالی مساله ای بسیار بی اهمیت و پیش افتاده به شمار می رود؛ اما اهمیت عمده این تجارت را می توان در نقش قابل توجه آن در کسب و کار مرزنشینان مشاهده کرد. تجارت چمدانی در ایران اگرچه نسبت به حجم تجارت اصلی(مجموع تجارت خارجی کشور) عددی بسیار کوچکی محسوب شده و سهم بسیار اندکی دارد، اما از اهمیت زیادی برخوردار است. مهم ترین اهمیت تجارت چمدانی در حال حاضر اشتغال زایی این تجارت برای بخشی از مرزنشینان کشور است که معمولا در مناطق بسیار محروم اما استراتژیک کشور زندگی می نمایند. مناطقی که به دلیل نبودن بسترهای مناسب اشتغال مانند کارخانه و... دارای نرخ بیکاری بالایی هستند.

به اعتقاد کارشناسان، تجارت چمدانی و سامان دادن امور آن از سوی دولت در مناطق مرزی می تواند علاوه بر این که باعث رشد میزان تجارت چمدانی در سال های آینده گردد میزان بیکاری را نیز در مناطق مرزی کاهش می دهد. چنانچه دولت می تواند با راه اندازی بازارچه های مرزی و رونق بخشیدن به آنها نیروهای جوان مرزنشین را به کار در بازارچه ها و تجارت چمدانی با مناطق مرزی کشورهای همسایه تشویق نموده و با این کار علاوه بر ایجاد اشتغال و کسب درآمد امنیت را نیز برای این مناطق ایجاد نمایند. اتفاقی که در سال های گذشته با افزایش تعداد بازارچه های مرزی در استان های آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان شاهد آن بوده ایم.

تجارت چمدانی، زمینه اشتغال زایی

تجارت چمدانی در همه دنیا متداول است. در بسیاری از نقاط دنیا، کشورهایی که با یکدیگر هم مرز هستند، کالاهایی را که در کشور مجاورشان با هزینه کمتری فراوری می شوند، توسط مرزنشینان خود مبادله می نمایند. معمولا دولت ها نیز چندان در این امر سختگیری نمی نمایند. عدم سختگیری دولت ها نیز بیشتر به دو دلیل است؛ اول این که به هرحال کالاهای فراوری ملی البته به روشی غیر از صادرات قانونی وارد کشورهای دیگر می گردد و این موضوع طبیعتا تاثیرات مثبتی بر شرایط فراوری و اشتغال در داخل کشور خواهد داشت.

از سوی دیگر می تواند در راستای تامین بخشی از هزینه های مرزنشینان کشور تلقی شده و نتایج مثبتی در زمینه تامین امنیت مرزهای کشور داشته باشد. مهدی تقوی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این باره می گوید: تجارت چمدانی در همه دنیا متداول است.

به عنوان مثال، آمریکا و مکزیک از کشورهایی هستند که این نوع تجارت را برای مرزنشینان خود تسهیل نموده اند. او می افزاید: حجم این نوع تجارت در اقتصاد کشور بسیار ناچیز است، اما در اشتغال زایی برای مرزنشینان کشورها یاری بسیاری می نماید. این نوع تجارت که مشمول عوارض گمرک و مالیات نمی گردد، صرفا در زمینه ایجاد اشتغال برای مرزنشینان اهمیت دارد.

منبع: جام جم

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تجارت چمدانی، زمینه اشتغال زایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت چمدانی، زمینه اشتغال زایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید