کشف صد ها جهش ژنتیکی در ویروس کرونا

به گزارش همه جا طنز و خنده، تیم محققان داده های بیماران مبتلا به کووید-19 در شفیلد بریتانیا را تحلیل کردند. هرچند آن ها دریافتند که ظاهرا این ویروس جهش یافته در شمار بیشتری در بدن تکثیر می شود، اما شواهدی از اینکه حال بیماران را بدتر کرده باشد پیدا نکردند.

کشف صد ها جهش ژنتیکی در ویروس کرونا

محققان درحال تحقیق درباره تغییرات در شاخک های تشکیل دهنده تاج ویروس کرونا بوده اند

محققان در آمریکا و بریتانیا صد ها جهش ژنتیکی را در ویروسی که باعث بیماری کووید-19 می شود شناسایی کرده اند. اما محققان هنوز نمی دانند این جهش ها چه نقشی در انتشار ویروس بازی می کنند و آیا جلوی موثر بودن یک واکسن بالقوه را خواهند گرفت یا نه.

جهش کردن بخشی عادی از عملکرد یک ویروس است. سوال این است که کدام یک از این جهش ها بر شدت یا قابلیت سرایت ویروس تاثیر می گذارد.

پژوهش های اولیه در آمریکا اشاره داشت که یک جهش معین - دی 614 جی - درحال غلبه است و می تواند بیماری را واگیردارتر کند. این مطالعه هنوز از سوی سایر دانشمندان محک نخورده و رسما منتشر نشده است.

محققان از آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در نیومکزیکو با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده در پایگاه داده های ابتکار جهانی تقسیم داده های آنفلوآنزا تغییراتی که در شاخک های ویروس ظاهر می شود را زیر نظر دریافتد.

آن ها متوجه شدند که به نظر می رسد چیزی در مورد این جهش خاص باشد که باعث رشد سریع تر آن می شود -، اما پیامد های این تغییر روشن نیست.

تیم محققان داده های بیماران مبتلا به کووید-19 در شفیلد بریتانیا را تحلیل کردند. هرچند آن ها دریافتند که ظاهرا این ویروس جهش یافته در شمار بیشتری در بدن تکثیر می شود، اما شواهدی از اینکه حال بیماران را بدتر کرده باشد پیدا نکردند.

مطالعه دیگری از دانشگاه کالج لندن (یو سی ال) 198 جهش تکراری در این ویروس را شناسایی کرد. پروفسور فرانسوا بالو از نویسندگان این مقاله گفت: جهش ها به خودی خود چیز بدی نیستند و نشانه ای از این نیست که سارس-کوو-2 (ویروس عامل کووید-19) سریع تر یا آهسته تر از حد انتظار جهش می کند.

تا این لحظه نمی توانیم بگوییم که آیا سارس-کوو-2 نسبت به گذشته مرگبارتر یا مسری تر می شود یا نه.

مطالعه ای از دانشگاه گلاسکو که در آن هم جهش های ویروس تحلیل شد حاکیست که این تغییرات به معنی پیدایش انواع مختلف ویروس نیست. آن مطالعه نتیجه گیری می کند که درحال حاضر فقط یک نوع از این ویروس در گردش است.

زیر نظر دریافت تغییرات در ساختار ویروس برای ساخت واکسن اهمیت دارد. برای مثال واکسن آنفلوآنزا را در نظر بگیرید. ویروس عامل این بیماری با چنان سرعتی جهش می کند که واکسن باید هر سال اصلاح شود تا توانایی جلوگیری از نوع جدید را داشته باشد.

توسعه دارو

بسکمک از واکسن های کووید-19 که در حال حاضر طراحی آن ها در جریان است شاخک های متمایز ویروس را هدف می گیرد. هدف این است که بدن ویژگی منحصر به فردی در شاخک ها را تشخیص دهد تا به دفع آن کمک کند. اما اگر شاخک ها تغییر کنند از تاثیر واکسن کاسته خواهد شد.

درحال حاضر این فقط جنبه نظری دارد. دانشمندان هنوز اطلاعات کافی ندارند که بتوانند بگویند تغییرات در ژن های ویروس به چه معنی است.

دکتر لوسی فن دورپ از تیم پژوهشگران دانشگاه کالج لندن گفت: توانایی تحلیل شمار بزرگی از ژن های ویروسی می تواند در تلاش برای ساخت دارو خیلی ارزشمند باشد.

با این حال او گفت: من از مطالعه مجموعه ژن های یک ارگانیسم لذت می برم، اما حرفی که آن ها برای گفتن دارند محدود است.

منبع: فرادید

به "کشف صد ها جهش ژنتیکی در ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف صد ها جهش ژنتیکی در ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید