آیا خرید اوراق گواهی سپرده با سود 18 درصد جذاب است؟

به گزارش همه جا طنز و خنده، اوراق گواهی سپرده که به منظور تامین اقتصادی تامین منتشر می گردد، هر ساله خریداران زیادی را به خود جذب می نماید. این اوراق معمولا از سوی موسسات اقتصادی مانند بانک ها منتشر می گردد که متناسب با سررسیدهای متفاوت اوراق سود ثابت و تضمین شده پرداخت می نمایند.

آیا خرید اوراق گواهی سپرده با سود 18 درصد جذاب است؟

این سند در قبال میزان معینی پول که نزد بانک نگه داری می گردد، منتشر می گردد. حداقل مبلغ لازم برای گواهی سپرده 100 هزار تومان و ضریبی از آن خواهد بود.

اوراق گواهی سپرده در حال حاضر در تعداد زیادی از بانک های کشور به متقاضیان ارایه می گردد. سود اوراق گواهی سپرده معمولا جذاب تر از سود بانکی است.

در حال حاضر سود فعلی اوراق گواهی سپرده بانکی یک ساله معادل 18 درصد بوده که بیش از نرخ بهره سپرده های بانکی است.

از ویژگی های جذاب این اوراق می توان به این اشاره نمود که این اوراق عمدتا بی نام بوده و در نتیجه قابلیت انتقال به غیر را دارند، یعنی بدون فسخ عقد وکالت و تحمل جریمه بتوانید آن را معامله کنید. به همین دلیل این گواهی ها از نقد شوندگی بالایی برخوردار هستند.

مرتضی عزتی، اقتصاددان در مصاحبه با همه جا طنز و خنده درباره انتشار این اوراق از سوی بانک ها می گوید: مزیت مهم ترین مزیت این اوراق می تواند قابل معامله بودن آن نسبت به سپرده های عادی باشد.

وی ادامه می دهد: با توجه به این که این روزها بورس فعال شده و عملکرد مطلوبی از خود به نمایش گذاشته و بازده خوبی را ثبت نموده، بسیاری از سپرده ها به سمت بورس راهنمایی می شوند. از سوی دیگر سود سپرده های بانکی نیز کاهش یافته و این باعث شده که بانک ها با مشکل تامین منابع اقتصادی روبرو شوند، از این جهت بانک ها برای این که منابع تامین نمایند به این سمت جهت گرفته اند.

مرتضی عزتی: درحال حاضر نرخ سود بانکی حدود 15 تا 16 بوده، اما حتی اگر نرخ سود بانکی سپرده های بلندمدت به 18 درصد نیز برسد، بازهم اوراق گواهی سپرده جذابیت های ویژه ای را برای مشتریان خود دارد.

عزتی می افزاید: این اوراق گواهی سپرده که منتشر می گردد مزیت های زیادی دارد از جمله اینکه می تواند معامله گردد و حتی می تواند در شرایط خاص برای بعضی از افرادی به عنوان وثیقه و مشابه آن مورد استفاده قرار بگیرد. این ها مزایایی است که ممکن است عده ای را به سمت آن سوق دهد.

این کارشناس با اشاره به افزایش انتشار این اوراق از سوی بانک ها طی روزهای اخیر می گوید: اگر این اوراق نتواند سپرده جدیدی را جذب کند اما حداقل می تواند افرادی را که به علت کاهش نرخ سود سپرده، قصد خروج سپرده دارند دوباره جذب کند. بانک ها می خواهند با این اوراق بخشی از خروج سپرده را جبران نمایند.

عزتی عنوان می نماید: این اوراق گواهی سپرده، نرخ سود بالاتری نسبت به سپرده های عادی دارد و می تواند در هر زمان به دیگران و یا حتی به بانک واگذار گردد. بنابراین این اوراق از جذابیت های ویژه ای برخوردار بوده که می نماید عده ای از افراد را به این سمت راهنمایی کند. این اوراق حتی به عنوان یک سند اقتصادی چه به صورت وثیقه یا مشابه آن قابل استفاده بوده که به جذابیت بیشتر آن یاری می نماید.

وی در سرانجام عنوان تاکید می نماید: درحال حاضر نرخ سود بانکی حدود 15 تا 16 بوده، اما حتی اگر نرخ سود بانکی سپرده های بلندمدت به 18 درصد نیز برسد، بازهم اوراق جذابیت های ویژه ای را برای مشتریان خود دارد.

منبع: تجارت نیوز

به "آیا خرید اوراق گواهی سپرده با سود 18 درصد جذاب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خرید اوراق گواهی سپرده با سود 18 درصد جذاب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید