واشنگتن: شرکت های تسلیحاتی در صورت فروش سلاح به ایران تحریم می شوند

به گزارش همه جا طنز و خنده، نماینده دولت آمریکا در امور ایران تهدید نموده چنانچه شرکت های تسلیحاتی به ایران سلاح بفروشند با تحریم آمریکا روبرو خواهند شد.

واشنگتن: شرکت های تسلیحاتی در صورت فروش سلاح به ایران تحریم می شوند

به گزارش گروه سیاسی همه جا طنز و خنده، الیوت آبرامز، نماینده جدید دولت آمریکا در امور ایران روز چهارشنبه گفت شرکت های سازنده سلاح، در صورتی که بعد از بازگشت تحریم ها علیه ایران به این کشور سلاح بفروشند مشمول تحریم های آمریکا خواهند شد.

به نوشته رویترز، آبرامز این اظهارات را بعد از ادعاهای روز چهارشنبه مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا عنوان نمود که گفت آمریکا هفته آینده برای بازگرداندن محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران به سازمان ملل خواهد رفت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز 25 مرداد با 11 رأی ممتنع، دو رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و 2 رأی مخالف (روسیه و چین) قطعنامه آمریکا را که خواهان تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران بود رد کرد.

آمریکا در واکنش روز30 مرداد با ارائه نامه ای به رئیس شورای امنیت مدعی شد ساز و کار موسوم به مکانیسم ماشه را که خواهان بازگشت تحریم ها علیه ایران است، فعال نموده است.

آبرامز گفت: تحریم های سازمان ملل علیه ایران آخر هفته جاری (یکشنبه) ساعت 08:00 شب به وقت شرقی بازخواهند گشت.

او در ادامه گفت: پامپئو دو ساعت پیش گفت که ما از همه اعضای سازمان ملل انتظار داریم تحریم های سازمان ملل را به طور کامل اجرا نموده و به فرایندها و تعهدات لازم برای حفظ این تحریم ها عمل نکنند. روز دوشنبه توضیحات بیشتری خواهیم داشت که ارائه می دهیم.

این ادعا در حالی مطرح شده که بسیاری از اعضای شورای امنیت، تفسیر ایالات متحده درباره قانونی بودن اطلاعیه این کشور برای شروع فرایند بازگشت تحریم ها علیه ایران را زیر سئوال برده اند.

به عنوان مثال نماینده چین در سازمان ملل روز چهارم شهریورماه در نشست شورای امنیت توضیح داد اعضای شورای امنیت معتقدند ابلاغیه آمریکا به این شورا درباره ایران را نباید به معنی شروع فرایند بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران تلقی کرد.

در همان جلسه نماینده روسیه در سازمان ملل هم گفت نامه هفته گذشته آمریکا به رئیس شورای امنیت برای بازگشت تحریم ها علیه ایران را نمی توان ابلاغیه ای رسمی از سوی این کشور در نظر گرفت که ذیل بند 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت صادر شده است.

آبرامز با وجود این گفت معتقد است که تحریم ها علیه ایران بازخواهند گشت.

او گفت: تحریم های تسلیحاتی برای مدت نامعلوم اعمال خواهند شد و محدودیت های دیگر شامل ممنوعیت غنی سازی و فعالیت های فرآوری مجدد، ممنوعیت آزمایش موشک بالیستیک و تحریم های مربوط به انتقال فناوری های هسته ای و موشکی به ایران احیا خواهند شد.

وی توضیح داد: لحظه مهمی برای تأمل درباره تعهد تقریباْ مذهب وار برخی از کشورها به آن توافق هسته ای است. اما پنج سال ملاقات در قالب برجام، تاکتیک ها یا انتخاب های ایران را تعدیل ننموده اند.

ساز و کار موسوم به بازگشت اتوماتیک تحریم ها که با نام های دیگری مثل مکانیسم ماشه یا اسنپ بک نیز شناخته می گردد به دنبال احیای تمامی قطعنامه های تحریمی علیه تهران است که پس از حصول برجام میان ایران و گروه موسوم به 1+5 تعلیق شده بودند.

آمریکا در نامه مورخ 30 مرداد خود به رئیس شورای امنیت ایران را به نقض اساسی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم نموده است.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، فرایند 30 روزه ای را شروع می کرد که می توانست به بازگشت اتوماتیک تحریم سازمان ملل علیه ایران منجر گردد.

در آن حالت، تمامی تحریم های سازمان ملل نیمه شب 20 سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با 04:31 بامداد 30 شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می شدند. این تاریخ، چند روز قبل از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

با این حال، آمریکا اردیبهشت سال 1397 به مشارکتش در برجام پایان داده و طبق گفته اعضای شورای امنیت نمی تواند از حقوق تصریح شده در این توافق و متن قطعنامه صادرشده برای تأیید آن استفاده کند.

به همین دلیل، کوشش آمریکا از همان شروع با مخالفت های جدی روبرو شده است. خبرگزاری رویترز 1 شهریورماه گزارش داد 13 عضو شورای امنیت با نگارش نامه هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام نموده اند.

رئیس شورای امنیت در نشست این شورا در روز چهارم شهریورماه در پاسخ به پرسش نمایندگان روسیه و چین برای اعلام موضع درباره درخواست آمریکا برای پیشبرد مکانیسم بازگشت تحریم ها علیه ایران خاطرنشان کرد این شورا در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری در این خصوص انجام دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "واشنگتن: شرکت های تسلیحاتی در صورت فروش سلاح به ایران تحریم می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: شرکت های تسلیحاتی در صورت فروش سلاح به ایران تحریم می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید