نقالی قصه های کهن ایرانی در فضای مجازی

به گزارش همه جا طنز و خنده، مجموعه نقل های کوتاه ویژه گروه های سنی مختلف با نقالی هنرمندان این عرصه در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در حال تصویربرداری و تدوین است تا به زودی در فضای مجازی منتشر گردد.

نقالی قصه های کهن ایرانی در فضای مجازی

به گزارش گروه فرهنگی همه جا طنز و خنده به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، در ادامه تعطیلی سالن های تئاتر و سینما به دلیل شیوع بیماری کرونا، اداره کل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان از سه هنرمند نقال دعوت کرد تا داستان های ایرانی کهن را به شیوه نقالی روایت نمایند.

محمد معجونی در اولین نقل خود داستان قنبر فتاح را روایت می نماید، این روایت داستان کوشش قنبر برای جنگ با حضرت علی (ع) است که در نهایت قنبر با شناخت از آن حضرت، در زمره مریدان ایشان قرار می گیرد و سال ها با او زندگی می نماید.

نقل تیمور لنگ و حمله او به ایران، داستان قرچه سگزی و نبرد با رستم و روایت بیژن و منیژه سه نقل دیگری است که از سوی معجونی در این طرح روایت خواهد شد.

امیرحسین انصافی دیگر هنرمند نقال نیز با روایت سه نقل، قصه حمال تبریزی، پیر چنگی و کشتی نوح علاقه مندان را به شنیدن داستان های ایرانی دعوت می نماید. انصافی در نقل حمال تبریزی حکایتی از خلوص بندگی یک حمال و خواسته او از خدا و اجابت تمنایش را نقل می نماید، پیر چنگی حکایت مطرب خوش آوازه ای است که جز خدای خود کسی را ندارد و روایت قصه حضرت نوح (ع) و ساختن کشتی برای نجات موجودات دنیا از عذاب، دیگر نقالی او است.

در همین حال فهیمه باروتچی با نقل طوطی و مرد بقال به روایت داستان شیرین طوطی سخن گو و شکستن شیشه روغن برای بچه ها می پردازد. همچنین او داستان شفا یافتن مرد کور، قصه مرد تهی دستی را نقل می نماید که از ثروت مند طلب غذا نموده، ولی مورد بی مهری واقع می گردد، اما مرد نابینایی همان فقیر را یاری نموده و دعای مرد فقیر نور را به چشمان مرد نابینا برمی گرداند.

قصه حاتم طایی دیگر نقالی این هنرمند است که در آن به پادشاهی بخشنده اشاره شده است که وقتی قصه بخشندگی حاتم را می شنود، حسادت نموده و دستور قتل حاتم طایی را می دهد.

این 10 نقل به زودی در صفحه پرتال و صفحه اختصاصی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در اینستاگرام منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نقالی قصه های کهن ایرانی در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقالی قصه های کهن ایرانی در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید