می توانیم متابولیسم بدن را سریع تر کنیم؟

به گزارش همه جا طنز و خنده، ورزش های هوازی بهترین روش برای سوزاندن کالری است. باید حدود 150 دقیقه از چنین فعالیت هایی هر هفته انجام دهید یا روزی 15 تا 30 دقیقه. این ورزش ها شامل دویدن، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری می گردد.

می توانیم متابولیسم بدن را سریع تر کنیم؟

آیا می توان کاری کرد تا متابولیسم بدن سریع تر گردد؟ خوب باید بگوییم هم بله و هم نه، ماجرا کمی پیچیده است، اما جای امیدواری هم هست.

این اسباب نگرانی خیلی از ماست: کوشش می کنیم وزن مان را کم کنیم، اما دوست مان یک روز غذا نمی خورد و حسابی وزن کم می نماید یا حتی از این هم بدتر کسانی هستند که برای جلوگیری از چاقی احتیاجی به هیچ ملاحظه ای در غذا خوردن شان ندارند.

پژوهش های جدید نشان داده است که بدن هر کدام از ما برخی مواد غذایی را سریع تر از غذا های دیگر سوخت وساز می نماید. پس اگر از اثر غذا های مختلف بر بدن مان مطلع شویم می توانیم از آن مواد غذایی که قند خون ما را خیلی بالا می برند و انرژی زیادی فراوری می نمایند پرهیز کنیم یا آن ها را کمتر مصرف کنیم.

فکر خوبی به نظر می رسد؟ آیا مقدارمصرف این مواد غذایی بر سرعت کاهش وزن هر کدام از ما اثر می گذارد؟ با پروفسور تیم اسپکتور، دکتر گیلس یئو، کارشناس تغذیه و دیوید واینر مربی ورزشی تبادل نظر کردیم تا از این ماجرای علمی سر در بیاوریم.

علم چه می گوید؟

میزان بالای قند یا چربی در جریان خون بر اثر مصرف مواد غذایی خاصی اتفاق می افتد، برای مثال وقتی یک تکه عظیم کیک می خورید یا زمانی که واکنش سوخت و ساز کندی نسبت به خوردن حتی قطعه کوچکی کیک دارید. این بالا رفتن ناگهانی به دلیل انرژی مازاد بر احتیاج بدن ماست که به صورت چربی ذخیره می گردد.

در تحقیق پروفسور اسپکتور 1100 نفر شرکت داشتند (ترکیبی از دوقلو های همسان و غیر همسان و افرادی که هیچ نسبتی با هم نداشتند) که صبح ناشتا به بیمارستان رفتند. از آن ها هر نیم ساعت یک بار خون گرفتند و به آن ها مواد غذایی یکسان و به مقدار همانند دادند. واکنش های بدنی آن ها در برابر مواد غذایی را آنالیز کردند.

سپس به مدت دو هفته به خانه رفتند، اما مواد و وعده های غذایی خاصی به آن ها داده شد، ولی آن ها غذای معمول خودشان را هم می خوردند. واکنش بدنی آن ها به یاری فناوری نمایش گر های میزان قند و اپلیکیشن مربوط به آن ثبت می شد و نمونه های بیشتری از خون آن ها ارسال شد. میکروبیوم (باکتری های روده) آن ها هم در ابتدا و سرانجام تحقیق آنالیز شد.

نتیجه چه بود؟

واکنش سوخت و سازی به غذا در میان افراد با شرایط مشابه خیلی با هم تفاوت دارد. برای مثال اگر به همه آن ها کیک کوچکی داده گردد میزان قند، انسولین و چربی خون بر اثر آن در میان افراد مختلف تا هشت بار تفاوت دارد. واکنش متوسط عمومی وجود ندارد. حتی دوقلو های همسان که یک غذا را در یک زمان خورده بودند هم واکنش های گوناگونی نشان دادند.

با جمع بندی همهٔ این اطلاعات می توان الگوی پیش بینی واکنش هر شرکت نماینده به هر غذایی تهیه کرد که تا 76 درصد صحیح است.

چه چیزی را در خصوص چگونگی سوخت وساز غذا در بدن می گردد تغییر داد؟

در تحقیق پروفسور اسپکتور یک نفر ممکن بود با خوردن یک نوع غذا دچار افزایش ناگهانی قند یا چربی در خون گردد در حالی که همین واکنش در فردی دیگر با خوردن غذای دیگری ایجاد می گردد.

پس اگر می بینید دوستی رژیم می گیرد و به سرعت هفت هشت کیلو وزن کم می نماید در حالی که شما جان می کنید تا نیم کیلو وزن کم کنید شاید به این دلیل باشد که آن ها از مواد غذایی که باعث افزایش ناگهانی قند و چربی در بدن شان می گردد پرهیز می نمایند در حالی که شما هم چنان به خوردن آن موادی که چنین واکنشی در بدن شما ایجاد می نمایند، ادامه می دهید.

افراد مواد غذایی یکسان را به طور گوناگونی سوخت و ساز می نمایند. زمان غذا خوردن هم بر این واکنش اثر می گذارد.

پس بر مبنای این نظریه، اگر بدانید چه مادهٔ غذایی باعث افزایش انرژی در بدن شما می گردد می توانید مصرف آن مواد غذایی را کاهش دهید و در زمان هایی غذا بخورید که غذا هایی که می خورید به بهترین شکل ممکن سوخت و ساز گردد و به مصرف برسد.

البته باید اطمینان پیدا کنید که همهٔ مواد غذایی مورد احتیاجتان را از خوراکی هایی که در اختیار دارید تأمین می کنید.

آیا حالا پروفسور اسپکتور می تواند به ما بگوید که با انتخاب مواد غذایی خاصی می توانیم بر سرعت سوخت و ساز مواد غذایی در بدن تأثیر بگذاریم؟ بله، فکر می کنم تا حدودی می توانین چنین کاری بکنیم.

میزان سوخت وساز پایه چیست و آیا می توان آن را تغییر داد؟

میزان سوخت و ساز پایه (میزان انرژی مورد احتیاج در حالت استراحت که برای عملکرد های حیاتی بدن مانند تنفس و حفظ دمای بدن لازم است) را به سختی می توان تغییر داد. این میزان در دی ان ای ما قرار گرفته است و هنوز نمی دانیم چه ژن هایی بر آن اثر می گذارد. سنجش آن هم کار دشواری است.

دکتر یئو شرح می دهد: هیچ راهی برای تغییر میزان سوخت و ساز پایه با غذا هایی که می خوریم وجود ندارد، چون این میزان در ژن های ما قرار گرفته است و سوخت و ساز بدن ما با الگوی ژن های ما انجام می گردد.

می توانید مواد غذایی که باعث بالا رفتن قند و چربی در خون می گردد را کمتر مصرف کنید (همان چیزی که دکتر اسپکتور در خصوص آن تحقیق نموده است)، اما نمی توانید میزان سوخت و ساز پایه را تغییر دهید تا بدون توجه به آنچه می خورید سرعت بیشتری بگیرد.

اگر فکر می کنید میزان سوخت و ساز بدن تان کند است، این همان چیزی است که شما را افسرده می نماید...

اگر فکر می کنید کسی که شاخص تودهٔ بدنی (بی ام آی) او در حد سالم است، سوخت و سازش سریع تر از کسی است که اضافه وزن دارد یا چاق است و اگر فکر می کنید با کاهش وزن، سوخت و ساز بدن تان هم سرعت می گیرد، اشتباه می کنید.

دکتر یئو می گوید که درست است که اگر وزن بیشتری داشته باشید سوخت و ساز بیشتری نسبت به فرد لاغر اندام خواهید داشت، چون موتور عظیم تری را باید به حرکت درآورید و نکته اینجاست: اگر وزن کم کنید میزان سوخت وساز بدن تان هم کاهش پیدا می نماید.

دکتر یئو می گوید: من 75 کیلو وزن دارم. تصور کنید که برادر دوقلویی داشتم که 85 کیلو بود و وزن کم نموده به 75 کیلو رسیده باشد، اما من هرگز 85 کیلو نبوده ام. من همواره می توانم از برادر دوقلویم بیشتر غذا بخورم...، چون او وزنش از من بیشتر است.

وقتی وزن کم می کنید، مغزتان از آن بیزار است، چون آن را کاهش احتمال بقای شما می داند. نباید فراموش کنید که ما نتیجهٔ تکامل در دوران هایی هستیم که غذای کافی وجود نداشته است. از این رو هر بار که وزن کم می کنید علامت هشداری در مغز شما فعال می گردد و دو چیز اتفاق می افتد: باعث می گردد شما بیشتر گرسنه شوید و سوخت و ساز شما هم کمی کاهش پیدا می نماید تا جبران کاهش وزن را بکند.

دکتر یئو می گوید البته بستگی به این دارد که وزن خود را به تدریج و در طول زمان کم کنید یا با رژیم شدید غذایی.

ممکن است وزن تان ناگهان پایین نیاید، اما یادتان باشد اگر هر روز 8، 10 یا 20 کالری کمتر مصرف کنید همین مقدار کم در چند سال باعث می گردد 5 کیلو کاهش وزن داشته باشید.

آیا موادی وجود دارند که سوخت وساز بدن را بیشتر نمایند؟

آیا مواد سحر آمیزی وجود دارند که بتوانند سرعت سوخت و ساز بدن را بیشتر نمایند؟ مانند چای سبز؟

دکتر گیلس یئو، عضو اصلی پژوهشی آزمایشگاه های تحقیقات متابولیک دانشگاه کمبریج و واحد بیماری های متابولیک ام آر سی، می گوید: بله موادی هستند که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شوند، اما بیشتر آن ها سمی هستند و بهتر است سراغ آن ها نرویم.

پروفسور اسپکتور هم کوشش می نماید با باور های نادرست در این زمینه مقابله کند و در کتاب جدید خود اسپون فید (قاشق غذا خوری) به 23 مورد از این موارد پرداخته است. او معتقد است که وقتی پای مواد اسرار آمیز به میان می آید شواهد و مستندات کافی در خصوص آن ها در دسترس نیست.

اما جای امیدواری هست...

دکتر یئو می گوید درست است که نمی توانید میزان سوخت و ساز پایه را در بدن تان تغییر دهید، اما چند راه برای تغییر آن وجود دارد: افزایش فعالیت بدنی و افزایش حجم ماهیچه های بدن.

این کارشناس می گوید: فعالیت های بدنی مثل باغبانی و به ویژه دویدن به طور مؤثری باعث کاهش وزن شما می شوند. او شرح می دهد که ورزش کردن به طور موقت میزان سوخت و ساز شما را بالا می برد بخصوص زمانی که پس از ورزش گرم شوید و عرق بریزید؛ و افزایش حجم ماهیچه ها بخصوص با افزایش سن و کاهش میزان سوخت و ساز اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

هر چند دکتر یئو تأکید می نماید: من نمی گویم مادر عظیم تان را به سالن بدن سازی بفرستید، پیاده روی ملایم هم برای او مفید و کافی است.

چه ورزش هایی می توانید انجام دهید؟

دیوید واینر، کارشناس تغذیه و مربی ورزشی می گوید: به طور کلی، مردان سوخت و ساز بیشتری نسبت به زنان دارند، چون حجم عضلانی بیشتر، استخوان های سنگین تر و چربی کمتری دارند، اما همه این ها عواملی هستند که با ورزش کردن می توان به آن ها دست یافت.

ورزش های هوازی بهترین روش برای سوزاندن کالری است. باید حدود 150 دقیقه از چنین فعالیت هایی هر هفته انجام دهید یا روزی 15 تا 30 دقیقه. این ورزش ها شامل دویدن، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری می گردد. از طرف دیگر تمرین های ورزشی قدرتی هم راه خوبی برای سوزاندن کالری است.

یک کارشناس بدن سازی کدام ورزش های قدرتی را توصیه می نماید؟ شنا رفتن و برپی، دراز نشست، اسکوات و پلانک، هر چند با رژیم های غذایی و برنامه های ورزشی جدید بهتر است پیش از آغاز حرکت های ورزشی با کارشناس این زمینه مشورت کنید.

منبع: فرادید

به "می توانیم متابولیسم بدن را سریع تر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می توانیم متابولیسم بدن را سریع تر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید