سقوط آزاد بی سابقه قیمت جهانی نفت خام در سی سال اخیر

به گزارش همه جا طنز و خنده، خبرنگاران: قیمت نفت خام پس از عدم توافق اوپک با روسیه و کاهش قیمت ها توسط عربستان، بزرگترین سقوط قیمت یک روزه را در نزدیک به 30 سال گذشته تجربه کرد.

سقوط آزاد بی سابقه قیمت جهانی نفت خام در سی سال اخیر

به گزارشهمه جا طنز و خنده به نقل از ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت، قیمت نفت بامداد دوشنبه با سقوط شدید بالای 20 درصدی، بیشترین کاهش یک روزه را در نزدیک به 30 سال اخیر تجربه کرد.

نفت برنت با 22 درصد معادل 9.95 دلار کاهش به 35.32 دلار و شاخص نفتی وست تگزاس اینترمیدیت با 8.99 دلار افت، معادل 21.8 درصد به 32.29 دلار رسید.

پس از سقوط 30 درصدی قیمت نفت برنت و شاخص وست تگزاس اینترمیدیت در سال 1991، این دومین سقوط عظیم یک روزه در تاریخ آن ها است.

قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمیدیت در ابتدای معاملات امروز کاهش شدیدتری را شاهد بود که به ترتیب به 31.02 و 30 دلار رسیدند که از اوایل سال 2016 تا به امروز سابقه نداشت.

سقوط آزاد قیمت نفت پس از کاهش شدید در هفته گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، به دلیل اقدام عربستان در کاهش قیمت نفت فراوریی خود و عدم توافق اوپک با روسیه روی داد.

شرکت نفتی آرامکو سعودی روز یکشنبه گذشته اظهار داشت که بهای نفت سبک فروش آسیا خود را برای ماه آوریل سه دلار و 10 سنت در هر بشکه و برای ماه مارس نیز 6 دلار در هر بشکه در مقایسه با متوسط قیمت نفت خام عمان و دبی کاهش داده است.

بر اساس بیانیه شرکت نفتی آرامکو، بهای نفت سبک فروش آمریکای این شرکت نیز برای ماه آوریل سه دلار و 75 سنت در هر بشکه و برای ماه مارس نیز هفت دلار در هر بشکه در مقایسه با متوسط قیمت نفت آمریکا کاهش یافته است.

بر این اساس، بهای نفت سبک سعودی برای فروش در شمال غرب اروپا نیز هشت دلار برای هر بشکه در مقایسه با متوسط قیمت نفت برنت دریای شمال کاهش یافت.

توافق نفتی میان اوپک و روسیه روز آدینه پس از مخالفت مسکو با کاهش فراوری بیشتر به دلیل شیوع کرونا پس از سه سال خاتمه یافت.

این مهم باعث شد تا بازار نفت به این موضوع واکنش نشان دهد و 9 درصد کاهش یابد. بر این اساس بهای هر بشکه نفت اوپک به 45 دلار و 49 سنت رسید.

نفت شاخص آمریکا نیز با افتی 8.45 درصدی به 42 دلار و 2 سنت رسید.

پیش از برگزاری این جلسه نیز انتظار می رفت توافق با مخالفت روسیه همراه گردد. رییس جمهوری روسیه روز یکشنبه از قیمت های کنونی نفت دفاع نموده بود و به همین دلیل مخالفت این کشور با تعمیق توافق فراوری دور از ذهن نبود.

اوپک کاهش 1.5 میلیون بشکه ای نفت را به اضافه کاهش 1.7 میلیون بشکه ای کنونی توافق، پیشنهاد نموده بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "سقوط آزاد بی سابقه قیمت جهانی نفت خام در سی سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط آزاد بی سابقه قیمت جهانی نفت خام در سی سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید