رونمایی از بانک اطلاعاتی خانواده های آسیب پذیر تهرانی

به گزارش همه جا طنز و خنده، سامانه سناء شهرداری تهران با حضور سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، مشاور شهردار تهران، شهردار منطقه 17 و تعدادی از مدیران شهری در سالن اجتماعات شهرداری منطقه 17 رونمایی شد.

رونمایی از بانک اطلاعاتی خانواده های آسیب پذیر تهرانی

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران این سامانه به عنوان یکی از زیر سامانه های سمات (سامانه مراکز اجتماعی تهران) بانک اطلاعاتی جامع برای احتیاجمندان و خانواده های کم برخوردار تهرانی است که به صورت خود معرف یا دگر معرف به وسیله خانه های خدمات اجتماعی واقع در سرای محلات ثبت می شوند.

سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در آئین رونمایی از این سامانه با قدردانی از زحمات و کوشش هایی که برای این سامانه اجرا شده است گفت: سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی در کوشش است تا بتواند ضمن رائه خدمت مناسب، اولویت بندی در خدمت را با توجه به داده هایی که دارد رعایت کند و در این بین داشتن چنین بانک اطلاعاتی برای حوزه های مختلف در شهر تهران بسیار مهم است.

او با بیان این مطلب که عمده مسائل در اثر نداشتن سیاست گذاری درست و نبود بانک اطلاعاتی دقیق و شفاف است گفت: هر اقدام یا عملیاتی که شکست می خورد به همین دلیل نداشتن بانک اطلاعاتی درست و دقیق و شفاف است و این سامانه به ما یک اطلاعات جامع و کامل از خانواده های کم برخوردار می دهد تا خدمات به طور صحیح و در بین همه این افراد توزیع گردد.

حسینی با تشریح اینکه نباید در کوتاه مدت نگاه های بزرگی داشت تاکید نمود: باید ابتدا شناخت و شناسایی درستی داشته باشیم تا بر اساس این شناسایی، تامین مناسب و بعد توزیع خدمت انجام دهیم.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در سخنان خود با اعلام اینکه اگر منابعی محدود در اختیار است باید به درستی آن را تقسیم و اختصاص داد اعلام کرد: اگر با محدودیت هایی هم روبرو باشیم می توانیم با اطلاعات درست و دقیقی که داریم بتوانیم نوع بهره برداری از آن منابع را بالا ببریم و نتیجه ای درست و در عین حال بهینه را ببینیم.

او در بخشی از سخنان خود، گریزی هم به موضوع نگهداشت شهر پرداخت و خاطرنشان شد: به همان اندازه که نبود نظافت و وجود زباله باعث آزار شهروندان خواهد بود، وجود معتاد متجاهر هم باعث ایجاد نوعی خطر در افراد است و برای آسیب های این حوزه باید یاری گر یکدیگر بود.

سعید صادقی مشاور شهردار تهران به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم به تشریح سه فاز اصلی این سامانه پرداخت و گفت: فاز نخست شناسایی جمع آوری و یکپارچه سازی اطلاعات است و فازهای بعدی شامل داشبورد مدیریتی و تحلیل اطلاعات و فاز آخر که اتصال به سرویس ها و نهاد های حمایتی برای به نتیجه رساند این فعالیت است.

او به اولویت های اصلی این سامانه اشاره داشت و اضافه کرد: مرتبط ساختن افراد توانمند و ناتوان یکی از اولویت های اصلی این سامانه است و در این فرایند همکاری با ثبت احوال می تواند از حمایت های موازی جلوگیری گردد.

مشاور شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به صندلی و اهمیت این سامانه پرداخت و خواهان دقت نظر بیشتر در مورد گسترش آن در سطحی وسیع تر شد.

داوود لطفی شهردار منطقه 17 در این مراسم رونمایی با ارائه گزارش در مورد آسیب هایی که منطقه با آن روبرو است گفت: بنا به شرایطی که منطقه 17 دارد معتاد متجاهر و افراد آسیب پذیر کم نبوده و ما از برنامه های سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی استقبال می کنیم تا بتوانیم با یاری یکدیگر آسیب ها را به حداقل برسانیم.

او با بیان اینکه در فصل سرما آغاز شده و احتیاج به گرمخانه ها هر روز بیشتر می گردد اضافه کرد: وجود یک مددسرا با ظرفیت 35 نفر جوابگوی این حجم از آسیب در منطقه نیست.

شهردار منطقه 17 به شیوع ویروس کرونا و بیکاری بعضی از مشاغل پرداخت و اعلام کرد: کرونا فقط زمینه ساز دغدغه های این روزهای کارگران نیست و بسیاری از مشاغل را درگیر خود نموده است و باید برای این مساله هم تدبیری اندیشیده گردد.

این سامانه بانک اطلاعاتی جامع برای احتیاجمندان و خانواده های کم برخوردار تهرانی است که به صورت خود معرف یا دگر معرف به وسیله خانه های خدمات اجتماعی، سرای محلات ثبت می شوند.

هدف از راه اندازی این سامانه، شناسایی و سطح بندی خانواده های کم برخوردار، ایجاد ارتباط و حلقه وصل بین احتیاجمندان و توانمندان، تغییر ادبیات و نهادینه سازی مشارکت اجتماعی اخلاق شهروندی و نفاق، هم افزایی با سایر دستگاه های حمایتی در سطح شهر تهران و توزیع عادلانه خدمات ارائه شده به جامعه هدف است.

همچنین فرآیند ثبت اطلاعات احتیاجمندان در سامانه سناء به این ترتیب است که اطلاعات خانواده های شناسایی شده توسط مدیر مرکز خدمات اجتماعی ثبت شده و سپس معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه مرحله تایید ان را انجام خواهد داد و در آخر پس از آنالیز های اجرا شده پیرامون افراد احتیاجمند به صورت میدانی توسط کارشناسان سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی که مربوط به معاونت رفاه است ثبت نهایی می گردد.

این سامانه به صورت پایلوت در منطقه 17 اجرا می گردد و سامانه خانواده محور است و برخلاف سازمان هایی همانند بهزیستی و کمیته امداد که افراد انفرادی ثبت می شوند در این سامانه خانوار ثبت می گردد.

این سامانه بر توزیع عادلانه خدمات به گروه های هدف بسیار تاکید دارد و زیر نظر سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران اداره می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "رونمایی از بانک اطلاعاتی خانواده های آسیب پذیر تهرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از بانک اطلاعاتی خانواده های آسیب پذیر تهرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید