اگر این نشانه ها را دارید زخم معده گرفته اید

به گزارش همه جا طنز و خنده، خبرنگاران : پزشکان معتقدند مصرف سیگار، الکل و قرص هایی از جمله ژلوفن، عامل ایجاد و تشدید زخم معده هستند.

اگر این نشانه ها را دارید زخم معده گرفته اید

به گزارش همه جا طنز و خنده به نقل از همه جا طنز و خنده، شایع ترین علامت زخم معده سوزش و درد معده است. اسید معده باعث بدتر شدن درد می شود. این درد اغلب با خوردن بعضی غذا هایی که باعث کاهش اسید معده می شوند یا با مصرف داروی کاهنده اسید تسکین می یابد، اما ممکن است دوباره برشود. درد زخم معده ممکن است بین وعده های غذایی و هنگام شب بیشتر باشد.

از دیگر علائم زخم معده می توان به احساس سیری یا نفخ، عدم تحمل غذا های چرب ، سوزش سردل و حالت تهوع اشاره نمود.

بسیاری از افراد مبتلا به زخم معده علائمی ندارند. به ندرت پیش می آید که زخم معده با علائم یا نشانه های شدیدی از قبیل استفراغ یا خون بالا آوردن که ممکن است قرمز یا سیاه به نظر برسد، خون تیره در مدفوع، یا مدفوع بسیار سیاه، مشکل تنفس، احساس ضعف، حالت تهوع یا استفراغ، کاهش وزن بدون دلیل و تغییر اشتها همراه باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن علائم زخم معده که در بالا قید شد، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر دارو های ضد اسید و مسدود نماینده اسید بدون نسخه درد را تسکین می دهد، اما درد دوباره برمی شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

هنگامی که اسید موجود در دستگاه گوارش پوشش داخلی معده یا روده کوچک را از بین می برد، زخم معده ایجاد می شود. این اسید می تواند یک زخم باز دردناک ایجاد کند که ممکن است خونریزی کند.

دستگاه گوارش شما با یک لایه مخاطی پوشانده شده است که به طور معمول از آن در برابر اسید محافظت می نماید اما اگر مقدار اسید افزایش یابد یا میزان مخاط کاهش یابد، می توانید دچار زخم معده شوید.

علل شایع بروز زخم معده

هلیکوباکتری

هلیکوباکتر پیلوری معمولاً در لایه مخاطی که بافت های معده و روده کوچک را پوشانده و از آن ها محافظت می نماید، زندگی می نماید. این باکتری اغلب مسئله ای ایجاد نمی نماید اما می تواند باعث ایجاد التهاب در لایه داخلی معده و ایجاد زخم شود.

معین نیست که عفونت هلیکوباکتر پیلوری چطور گسترش می یابد. ممکن است به وسیله تماس نزدیک مانند بوسیدن از فردی به فرد دیگر منتقل شود. همچنین ممکن است افراد به وسیله غذا و آب آن را دریافت نمایند.

استفاده منظم از بعضی مسکن ها

مصرف آسپرین و همچنین دارو های مسکن بدون نسخه و دارو های تجویزی که ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) نامیده می شوند می توانند مخاط معده و روده کوچک را تحریک یا ملتهب نمایند. این دارو ها شامل ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، کتوپروفن و بعضی دیگر می شوند.

مصرف بعضی دارو های دیگر مانند استروئیدها، دارو های ضد انعقاد خون، آسپرین دوز پایین و بعضی دیگر می تواند احتمال ایجاد زخم را تا حد زیادی افزایش دهند.

عواملی که خطر زخم معده را افزایش می دهند

- استعمال سیگار می تواند خطر ابتلا به زخم معده را در افرادی که به هلیکوباکتر پیلوری آلوده اند افزایش دهد.

- الکل می تواند مخاط معده را تحریک نموده و فرسایش دهد و میزان فراوری اسید معده را بالا ببرد.

- استرس درمان نشده

- غذا های پرادویه

از قلم نیاندازید که این موارد به تنهایی، باعث ایجاد زخم معده نمی شوند اما می توانند باعث بدتر شدن زخم ها و سخت شدن فرایند بهبودی شوند.

منبع: اقتصادنیوز

به "اگر این نشانه ها را دارید زخم معده گرفته اید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این نشانه ها را دارید زخم معده گرفته اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید